Aktualności
powrót do spisu

ZWIEDZANIE CMENTARZA RZYMSKOKATOLICKIEGO W RAMACH XVI EDYCJI ZADUSZEK KRESOWYCH

 

Dnia 17. listopada 2019 r. na terenie Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. Lipowej odbył się spacer w ramach kolejnej edycji Zaduszek Kresowych.

Zaduszki Kresowe, organizowane w Lublinie od szesnastu lat, poświęcone są pamięci Polaków poległych, zmarłych i zamordowanych na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej, a także kresowiaków zmarłych w Lublinie. Jest to okazja do wspomnień i modlitwy, a także lekcja historii dla młodego pokolenia.

Organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna Oddział w Lublinie, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich Oddział w Lublinie, Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko – Podolskiej, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Lublin, Stowarzyszenie Wspólnota Polska Oddział w Lublinie, Związek Sybiraków Oddział w Lublinie, Fundacja Niepodległości, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, Lubelska Wojewódzka Komenda Ochotniczych Hufców Pracy w Lublinie.

PROGRAM TEGOROCZNYCH, XVI ZADUSZEK KRESOWYCH:

Piątek, 15.XI.2019 r.:

- godz. 10.15 – Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Tablicą Ponarską w kościele Dominikanów na Starym Mieście,

- godz. 11.00 – Sesja Zaduszkowa w sali konferencyjnej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie przy ul. Wodopojnej 2:
- dr Katarzyna Zawadka (IPN Lublin), Operacja NKWD na Żytomierszczyźnie w latach 1937-1938
- Danuta Malonowa (SRK Lublin), O losach polskich policjantów na Ziemiach Wschodnich II RP podczas II wojny światowej
- Tomasz Rodziewicz (AP w Lublinie), Zapomniane Ludobójstwo. O zbrodni w Ponarach k. Wilna 1941–1944
- dr Leon Popek (IPN Lublin), Ludobójstwo na Wołyniu i Małopolsce Wschodniej podczas II wojny światowej
- dr Leszek Czarnecki (IPN Lublin), Represje władz sowieckich wobec żołnierzy polskiego podziemia w łagrze Borowicze w latach 1944-1946
- Henryk Zięba (TML i KPW), Historia Cmentarza Obrońców Lwowa - Jacek Bury, (LKW OHP), O porządkowaniu polskich cmentarzy na Kresach Wschodnich w roku 2019.

Niedziela, 17.XI.2019 r.

- godz. 12.00 – Msza św. w kościele pobrygidkowskim przy ul. Narutowicza w intencji Polaków poległych i zamordowanych na Kresach Wschodnich, poległych w obronie Kresów Wschodnich RP, Lwowa, Grodna i Wilna; pomordowanych na Żytomierszczyźnie, zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Charkowie, Bykowni, Ponarach, na Wołyniu i na terenach województw lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego; zmarłych w sowieckich łagrach na Syberii i w Kazachstanie.

- godz. 13.30 – Zwiedzanie cmentarza przy ul. Lipowej w Lublinie – oprowadza dr Leon Popek.

     RELACJA ZE ZWIEDZANIA CMENTARZA

Spacer alejkami Cmentarza Rzymskokatolickiego poprowadził dr Leon Popek - pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz tytułem Bene Meritus Terrae Lublinensi (z biogramem naukowym można zapoznać się, klikając TUTAJ).

Dr Leon Popek jest to osoba niezwykle zasłużona dla zespołu cmentarzy przy ul. Lipowej i ul. Białej w Lublinie. Jest autorem pracy magisterskiej pt. "Cmentarz Rzymsko-Katolicki przy ul. Lipowej w Lublinie. Zarys dziejów" (Katolicki Uniwersytet Lubelski, 1985). Pod jego opieką merytoryczną w latach 80-tych XX-wieku na terenie tutejszego zespołu cmentarzy odbyły się prace inwentaryzacyjne, w których udział wzięło ok. 100 studentów Koła Naukowego Historyków Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Badania zaowocowały obszerną monografią pt. "Cmentarz rzymskokatolicki przy ul. Lipowej w Lublinie" autorstwa M. Gmiter, B. Kotowskiego, K. Kucharskiej, B. Laskowskiej i L. Popka, wydaną w r. 1990 przez Krajową Agencję Wydawniczą. Oprócz tego zredagowane zostały dwa opracowania: "Cmentarz wojenny przy ul. Białej w Lublinie" (współautorzy: M. Dąbrowski i L. Popek) oraz "Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Lublinie (rys historyczny 1784-1987)" (skrypt powstały we współpracy z Radą Parafialną tegoż zboru). Poza tym zgromadzony wówczas został obszerny zbiór inskrypcji nagrobnych (dziś już archiwalnych), które z pewnością będą jeszcze wykorzystane.

Doktor Popek jako specjalista historii Wołynia oraz osoba rodzinnie związana z terenem Kresów Wschodnich jest również zaangażowany w projekt upamiętnienia zbrodni wołyńskiej na terenie Cmentarza Komunalnego (d. wojskowego) przy ul. Białej (o tej inicjatywie informować będę w Aktualnościach). Jest on również osobą niezwykle ważną dla Dormitorium - jego artykuły na temat historii cmentarza katolickiego oraz inskrypcji nagrobnych stanowią istotną część działu naukowego tej strony (kliknij TUTAJ i TUTAJ).

Niedzielny wykład dr. Popka okazał się pasjonującą, interdyscyplinarną opowieścią o historii cmentarzy chrześcijańskich (w tym: nekropolii lubelskich), przeplataną ciekawostkami na temat zwyczajów funeralnych. Uczestnicy zaduszkowego spaceru odwiedzili obiekty ważne historycznie, wśród których znalazła się najstarsza tablica nagrobna (śp. Marcina Szybichera), usytuowana aktualnie na fasadzie kaplicy katolickiej, a także wiele innych nagrobków w najstarszej, masońskiej części nekropolii. Na trasie spaceru znalazło się wiele pomników nagrobnych, interesujących z racji sztuki rzeźbiarskiej oraz bogatej, czasem unikalnej symboliki. Nie zabrakło chwil refleksji nad treścią oryginalnych inskrypcji. Przewodnik zwracał również uwagę na sepulkralne znaczenia gatunków drzew i kwiatów oraz współczesne trendy w zdobnictwie nagrobnym. Jako, że spacer odbywał się w ramach Zaduszek Kresowych, uczestnicy odwiedzili grób Rodziny Krasowskich, zdobiony przepięknym wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej.

 

ZDJĘCIA

ze spaceru zaduszkowego można obejrzeć,
klikając TUTAJ.

 

Zapraszam również do lektury
relacji z zaduszkowego spaceru śladami Bolesława Prusa -
- kliknij TUTAJ.