Odpowiedź Administratorki cz. 2 z 2
wpis dokonany dnia 2018-08-08 o godzinie 04:23.Cd.: Odpisując Pani pozwolę sobie przy tej okazji skierować kilka słów do ogółu Czytelników, bo mają Państwo bardzo różne zainteresowania i czasem pytają mnie Państwo o tematy, które są na razie tylko zapowiedziane, a jeszcze nie zrealizowane. --- Strona prowadzona przeze mnie opisuje nie tylko cztery cmentarze, dwie świątynie chrześcijańskie i (w planach) kaplicę przy ul. Białej, ale także wiele aspektów eschatologicznych. Od kilku lat prowadzę także dokumentację wydarzeń o charakterze patriotycznym oraz świąt katol. i prawosł. (na nekropolii odbywa się regularna liturgia obu wyznań, nie tylko pogrzeby). Każdy z Administratorów prowadzi lub niedawno prowadził prace rewitalizacyjne (w ramach funduszy unijnych i-lub wkł. własnego), do tego dochodzą prace finansowane przez kwestę listopadową, tak więc jest co opisywać. Bardzo obszernym i jeszcze kompleksowo nie opracowanym zagadnieniem są groby wojenne oraz miejsca pamięci narodowej. --- Bardzo wiele zgromadzonych przeze mnie materiałów czeka na obróbkę i publikację. Na dziś skończony jest WYŁĄCZNIE ten dział mojej strony, który poświęcony jest cmentarzowi oraz eschatologii luterańskiej (choć ostatnio otrzymałam inskrypcje Cmentarza Ewangelicko-Augsbursk. spisane przed 30 laty, kt. też chcę opublikować). Dział ewangelicki mogłam tak szybko ukończyć, bo na tym cmentarzu nie ma świątyni, eschatologia nie jest tak rozbudowana jak kat. czy prawosł., a materiały historyczne opracował zespół lubelskich Luteran na potrzeby niedawno realizowanego programu unijnego. W przypadku pozostałych cmentarzy jest o wiele więcej spraw do opisu. Spoczywa tutaj b. wielu Zasłużonych w wielu dziedzinach, przy czym biogramy Zasłużonych opracowane są TYLKO w przypadku cmentarza katolickiego DO ROKU 1990 oraz w przypadku luteran (czyli do uzupełnienia są biogramy cmentarza katolickiego po r. 1990, nie-luteran pochowanych na cm. luterańskim oraz - w całości cmentarz prawosławny i komunalny d. wojskowy - jest to zatem olbrzymi temat do opracowania. --- Mam nadzieję, że w sezonie letnim tego roku uda mi się nadgonić prace nad tematami, które są na razie tylko zapowiedziane. W pierwszej kolejności opublikuję zaległe materiały w dziale Aktualności, wkrótce będzie też gotowy tekst o kaplicy katolickiej. Pozostałe materiały - w miarę możliwości czasowych. Tak więc serdecznie zapraszam Panią oraz wszystkich innych Czytelników do odwiedzin jesienią. Na pewno będzie sporo nowych zdjęć (zdj. wydarzeń i zdj. pięknych nowych polichromii obu świątyń) oraz kilka nowych tekstów opisowych. --- Jeśli komuś z Państwa zależy na szybkiej i sprawnej (załączniki, linki) komunikacji ze mną to zachęcam do korzystania przede wszystkim z adresu podanego w zakładce Kontakt, który sprawdzam na bieżąco. Pozdrawiam.
Odpowiedź Administratorki cz. 1 z 2
wpis dokonany dnia 2018-08-08 o godzinie 04:20.Szanowna Pani, dziękuję za wpis. --- Kaplica na Cmentarzu Komunalnym (d. wojskowym) przy ul. Białej została odremontowana środkami pochodzącymi nie z jednego źródła, ale z trzech: Regionalnego Stowarzyszenia Zwolenników Kremacji, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W zamian za to przedsięwzięcie Stowarzyszenie otrzymało od Gminy możliwość bezpłatnego umieszczenia nisz urnowych w części ogrodzenia, kt. Stowarzyszenie zobowiązało się wyremontować na własny koszt. Oczywiście doceniam zaangażowanie organizacyjne członków Stowarzyszenia. --- Jeśli chodzi o administrowanie kolumbariami to na mocy porozumienia zawartego między Gminą a Stowarzyszeniem ewidencja urn oraz prowadzenie ksiąg należy do Administratora cmentarza, natomiast dysponentem nisz jest Stowarzyszenie. Adresy wszystkich Zarządców oraz Stowarzyszenia podaję w dziale Ogólne informacje. --- Jeśli chodzi o moją stronę to kaplica przy ul. Białej ma już skończoną galerię zdjęć z zewn. Są tam oczywiście też zdjęcia obu tablic umieszczonych na kaplicy, w tym - tej z informacjami o remoncie. Zdjęcia można obejrzeć klikając w Menu: Galerie, a dalej szukając alfabetycznie galerii pt. Kaplica na cmentarzu kom. --- Tekst o kaplicy przy ul. Białej jest zapowiedziany (miejsce na niego jest przygotowanie w dziale Cmentarz komunalny, d. wojskowy) ponieważ, tak jak informuję w zakładce Kontakt, prowadzę tę stronę sama w wolnym czasie (nb kaplica kat. i cerkiew też czekają na opis). Cdn.
Barbara Nadratowska
wpis dokonany dnia 2018-06-12 o godzinie 14:39.Szanowna Pani, miasto zawdzięcza aktualny stan i wygląd kaplicy na Cmentarzu Wojskowym Lubelskiemu Stowarzyszeniu Zwolenników Kremacji. Kilkanaście lat wcześniej była to niestety ruina. Dopiero po rewitalizacji kaplicy z dofinansowań i składek członków Stowarzyszenia miasto przejęło administrowanie tego obiektu. Kolumbaria na części wojskowej to także dzieło Stowarzyszenia. Polecam przeczytać tablicę wiszącą przy wejściu do kaplicy, bo w Pani tekście nie ma o tym mowy. Pozdrawiam
Marcin Wisowski
wpis dokonany dnia 2016-12-02 o godzinie 12:07.Serdeczne pozdrowienia dla Pani Elżbiety. Wspaniała stona.
Ennata Adeleye
wpis dokonany dnia 2016-03-21 o godzinie 09:32.Wiele interesujacych informacji. Włożyła Pani w ta stronę bards dużo pracy. ŻYCZĘ dalszej wytrwałości.
Wiśniewski Marcin
wpis dokonany dnia 2014-11-02 o godzinie 09:22.Wspaniała strona, niezwykłe źródło wiedzy historycznej. Oby więcej takich powstawało.
Andrzej Wac-Włodarczyk
wpis dokonany dnia 2014-10-31 o godzinie 21:57.Zdecydowanie przychylam się do opinii wyrażonych wyżej. Przyłączam się do gratulacji i życzę Pani Administrator wytrwałości w prowadzeniu tego Dzieła, ku pożytkowi nas wszystkich, korzystających z bogatych i pięknie ujętych, zamieszczonych tutaj informacji. Dziękujemy
Katarzyna Zając-Roś
wpis dokonany dnia 2014-05-28 o godzinie 23:43.Elu, godny pochwały jest podjęty przez Ciebie temat-z tak wielkim zaangażowanim. Bezsprzecznie ważny to moment w egzystencji człowieka - stanąć oko w oko ze śmiercią - przez niektórych napawającym grozą faktem medycznym. Wierzę, że strona Dormitorium przyczyni się do przybliżenia tak trudnego momentu rozstania się z najbliższymi osobami i pomoże w przyjęciu wobec śmierci postawy pełnej godności i spokoju, w myśl stoickiej maksymy Rzymian: Czym jest śmierć?-przejściem do spokoju. Gratuluję!
Konrad Makowski
wpis dokonany dnia 2013-11-05 o godzinie 01:13.Życzyłbym sobie, aby Internet pełen był stron stworzonych z tak ogromną pasją i poświęceniem jak Dormitorium. Niezwykle rzadko spotkać można tak wiele wartościowych informacji w jednym miejscu. Pani Administrator życzę ogromu wytrwałości w zdobywaniu kolejnych ciekawych materiałów, pozdrawiam i do zobaczenia ;-)