Aktualności
powrót do spisu

MODLITWA EKUMENICZNA w ramach obchodów 1. i 2. listopada 2015 r.

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH,
PAMIĄTKA UMARŁYCH

W dniu 1. listopada w Kościele Katolickim obchodzona jest Uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten w Kościele Ewangelicko-Augsburskim przeżywany jest jako Pamiątka Umarłych, co ściśle koresponduje z katolickim Wspomnieniem Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dniem Zadusznym), przypadającym na 2. listopada. Również w lubelskim Kościele Prawosławnym, zgodnie z regionalną tradycją, dni 1. i 2. listopada tego roku obchodzone były jako czas szczególnej pamięci i modlitwy za zmarłych.

W kaplicy Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. Lipowej w Lublinie opisywany obchód ma tym większą rangę, iż kościół ten nosi wezwanie Wszystkich Świętych, jest to zatem uroczystość odpustowa. Więcej na temat wymienionych uroczystości katolickich wkrótce przeczytać będzie można w dziale „Katolicy” > "Kaplica".

ROK 2015

Pierwszego listopada w kaplicy katolickiej pw. Wszystkich Świętych od rana celebrowana była liturgia Uroczystości Wszystkich Świętych. Na cmentarzu prawosławnym w cerkwi pw. Niewiast Niosących Wonności do Grobu Pana oraz Świętego Proroka Eliasza o g. 9 rozpoczęła się Liturgia święta, po której celebrowano modlitwę za zmarłych – Panichidę, następnie odbyło się poświęcenie grobów. W kościele Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy o godzinie 10 rozpoczęło się nabożeństwo celebrujące Pamiątkę Umarłych, połączone ze spowiedzią i komunią świętą.

Katolicka liturgia Uroczystości Wszystkich Świętych miała swoją kulminację w postaci uroczystej Mszy świętej o g. 15, której przewodniczył Jego Ekscelencja Biskup Józef Wróbel. W koncelebrze wznosili modlitwy: Ksiądz dr hab. Sławomir Pawłowski SAC - Przewodniczący Archidiecezjalnej Rady Ekumenicznej, oraz Ksiądz Mirosław Matuszny - proboszcz parafii pw. Nawrócenia św. Pawła, na terenie której znajduje się nekropolia. Posługę liturgiczną sprawowali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Braci Mniejszych Kapucynów, mającego swą siedzibę w lubelskiej parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka z Asyżu.

Po Mszy św. odbyła się na terenie cmentarzy wyznaniowych procesja ekumeniczna, którą koordynował Ksiądz Profesor Sławomir Pawłowski SAC. Procesji przemierzającej cmentarze drogę oświetlały niesione przez Braci Kapucynów pochodnie, których światło stanowiło dobitny symbol zwycięstwa Zmartwychwstałego Chrystusa nad ciemnością śmierci.

Oto przebieg procesji:

STACJA KATOLICKA – przy grobie księdza Wincentego à Paulo Pieńkowskiego, biskupa lubelskiego w latach 1853-1863. Modlitwę za zmarłych wzniósł Jego Ekscelencja Biskup Józef Wróbel.

STACJA POLSKOKATOLICKA – przy grobowcu Powstańców Styczniowych. Modlitwę złożył proboszcz lubelskiej parafii polskokatolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Ksiądz Andrzej Gontarek.

STACJA MARIAWICKA – przy mogile Więźniów Zamku Lubelskiego. Modlitwie przewodniczył Ksiądz Sławomir Rosiak – proboszcz lubelskiej parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, należącej do Kościoła Starokatolickiego Mariawitów RP.

STACJA EWANGELICKA – na terenie cmentarza ewangelickiego. Modlitwę dziękczynną za zmarłych oraz przyczynną za żyjących członków zboru złożył proboszcz lubelskiej parafii ewangelicko-augsburskiej Świętej Trójcy, Ksiądz Grzegorz Brudny.

STACJA PRAWOSŁAWNA – przed cerkwią pw. Niewiast Niosących Wonności do Grobu Pana i Świętego Proroka Eliasza. Modlitwę za zmarłych (Panichidę) wznieśli duchowni lubelskiej parafii prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego pod przewodnictwem Księdza Mitrata Andrzeja Łosia, proboszcza parafii.

Procesję ekumeniczną zakończyło uroczyste błogosławieństwo udzielone przez Jego Ekscelencję Biskupa Józefa Wróbla.

Po zakończeniu procesji ekumenicznej w cerkwi cmentarnej odbył się Akatyst za zmarłych, natomiast w kaplicy katolickiej celebrowano Mszę świętą i różaniec z modlitwą wypominkową.

W dniu 2. listopada w kaplicy katolickiej odbywała się liturgia Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych (Dnia Zadusznego). W cerkwi cmentarnej duchowni wznosili modlitwy podczas Liturgii świętej i Panichidy. Dzień ten zakończył modlitwy w cerkwi cmentarnej przez sezonem zimowym 2015/2016. Najbliższa modlitwa prawosławna (oprócz ewentualnych pogrzebów) odbędzie się na cmentarzu w pierwszy dzień Wielkanocy 2016 roku (w Kościele Prawosławnym dniem tym jest Poniedziałek Wielkanocny). Liturgia w kaplicy katolickiej odbywa się bez zmian – godziny Mszy i nabożeństw podane są [tutaj].


 
"Śpiewamy dla uczczenia odejścia [zmarłych] z tego życia i rozstania się z nami,
ale także dlatego, że nadal trwamy w komunii i w zjednoczeniu.
Śmierć nie oddziela nas od siebie,
ponieważ wszyscy podążamy tą samą drogą i odnajdziemy się w tym samym miejscu.
Nie będziemy nigdy rozłączeni,
ponieważ żyjemy dla Chrystusa i teraz jesteśmy zjednoczeni z Chrystusem, idąc ku Niemu...
Wszyscy razem będziemy kiedyś w Chrystusie".

(Święty Symeon z Tesalonik)